Świeży powiew wiatru w Europie
Czy energia wiatrowa w Polsce i Niemczech może być alternatywą dla energii atomowej?
W kontekście katastrofy nuklearnej w Fukushimie uczestniczki i uczestnicy projektu próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy – a jeśli tak – to w jakim stopniu energie odnawialne, np. energia wiatrowa, mogą stać się alternatywą dla energii atomowej i energii pozyskiwanej z ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla brunatnego i kamiennego. Zastanawiali się także nad tym, jak przebiegają poszczególne procesy produkcji energii, jakie są ich zalety i wady, oraz jaki jest stan dyskusji nad tymi aspektami w Polsce i w Niemczech.
Każdą kwestię uczestniczki i uczestnicy analizowali w oparciu o wiadomości merytoryczne (wykłady, filmy, wycieczki), a następnie formułowali praktyczne wskazówki w zakresie oszczędzania energii na co dzień.
Podczas sześciu warsztatów tematycznych, koncentrujących się na takich aspektach jak: biomasa, energia słoneczna, oszczędzanie i zużycie energii, młodzież, pracując w mieszanych grupach, zbudowała m.in. gliniany piec, solarną kuchenkę polową i rower elektryczny. Zwieńczeniem projektu była publiczna prezentacja jego praktycznych rezultatów i dokumentacji.
Projekt odbył się w 2012 roku i zdobył wyróżnienie (w kategorii wymiany szkolnej) w ramach IV konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „Spotkajmy się pojutrze.
Kategoria
wymiana szkolna
Liczba osób uczestniczących
42
Wiek osób uczestniczących
13 – 16
Czas trwania
10 dni (D)
Miejsce
Straußberg, Turyngia, Niemcy
Partnerzy
PL: Gimnazjum im. Jana Pawła II, Klucze
D: Ferienpark Feuerkuppe e.V. Sondershausen (Park Wakacyjny Feuerkuppe e.V. Sondershausen), Straußberg
D: Regelschule Ebeleben
Kontakt
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach
KiEZ Ferienpark Feuerkuppe e.V.
Regelschule Ebeleben
Głosy osób uczestniczących
„Podczas projektu zbudowaliśmy na przykład gliniany piec. To było ciekawe i nowe dla mnie (…) W domu na pewno będziemy opowiadać o projekcie.“
„Współpraca z kolegami z zagranicy to dla mnie wspaniałe doświadczenie. Dzięki udziałowi w projekcie wiem teraz, że poprzez izolację cieplną budynków można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy.“
„Podczas spotkania młodzieży nauczyłam się także trochę języka polskiego, jednak muszę przyznać, że to trudny język. To samo o naszym języku powiedzieli uczniowie z Polski. Jednak mimo wszystko rozumieliśmy się.“