Drzewo życzeń
Poznanie siebie nawzajem i swoich oczekiwań
Metoda umożliwia uczestniczkom i uczestnikom podzielenie się z organizatorami projektu oraz ze sobą nawzajem swoimi życzeniami i oczekiwaniami co do spotkania.
Faza grupowa
Polecamy przeprowadzenie tej metody podczas fazy orientacji.
Liczba osób uczestniczących
dowolna
Zespół
dowolna liczba osób prowadzących
Czas trwania
ok. 30 min.
Materiały
- konary / gałęzie bez liści, ew. bibuła i wazon,
- papier, nożyczki, pisak, sznurek (po jednej sztuce na osobę).
Przebieg
Przygotowanie: Zespół prowadzący mocuje w sali konar lub gałęzie drzew. Możliwe jest również umieszczenie gałęzi w wazonie, znajdującym się na środku pomieszczenia. Konar i gałęzie nie mają jeszcze żadnych liści – zamocują je uczestnicy.
Faza 1: Na początek uczestniczki i uczestnicy otrzymują kartkę papieru, nożyczki, pisak oraz krótki kawałek sznurka. Z tych materiałów wykonują liść, na którym zapisują swoje oczekiwania co do spotkania. Na końcu liścia umieszczają sznurek umożliwiający zawieszenie na drzewie. Na jesieni młodzi ludzie mogą sami poszukać i wykorzystać duże kolorowe liście – np. kasztanowca, klonu czy lipy.
Faza 2: Osoby uczestniczące prezentują swoje oczekiwania i życzenia na forum grupy, a następnie przyczepiają swoje liście do konaru/ gałęzi.
Alternatywa
W przypadku, gdy rozmowa o oczekiwaniach i życzeniach nie jest możliwa na forum całej grupy (ze względów językowych lub innych) może ona odbyć się w tandemach. Czas na pracę w tandemach to trzy minuty, po ich upływie tworzą się nowe pary, które następnie wymieniają się informacjami.
Informacja dodatkowa
Oczywiście również członkinie i członkowie zespołu prowadzącego mogą przygotować swoje liście z oczekiwaniami i życzeniami – decyzję pozostawiamy Państwu!