Aktywne metody uczenia się
Photo by Brian & Jaclyn Drum / CC BY
Edukacja dla zrównoważonego rozwoju wpisuje się w koncepcję aktywnego uczenia się, wykorzystując metody edukacji pozaformalnej. Ważne jest przy tym nie tylko zdobycie nowej wiedzy, ale także zaangażowanie emocjonalne i podjęcie działania (po ang. 3H – head, heart, hands – głowa, serce, ręce). Ta koncepcja nazywana jest edukacją holistyczną
Można przy tym stosować takie metody i narzędzia, jak burza mózgów, praca w grupach, dyskusje, zabawy, gry symulacyjne i grywalizacja, materiały audiowizualne, media. Ważnym elementem każdego ćwiczenia jest refleksja nad łączeniem nowych informacji i doświadczeń z posiadaną już wiedzą oraz wykorzystaniem jej w praktyce.
W procesie uczenia się ważne są nie tylko metody, ale także podejście osoby prowadzącej (p. rola osoby dorosłej) i świadomość procesów grupowych.
Dobór odpowiedniego sprzętu
Poniżej znajdują się przykłady metod, które mogą Państwo wykorzystać w pracy z młodzieżą. Przedstawiony tu materiał można przyrównać do wyposażenia, które przygotowuje Szerpa dla wspinaczy górskich – to tutaj znajdują się ważne narzędzia, umożliwiające realizację treści EZR.
Przedstawione metody zostały dostosowane do potrzeb spotkań młodzieży oraz opracowane i wypróbowane przez osoby organizujące spotkania i prowadzące zajęcia z młodymi ludźmi.
Wybierając metodę, warto zadać sobie poniższe pytania:
- Jaki jest cel spotkania/warsztatu? Czy dana metoda pomoże mi go osiągnąć? Na ile zachęci ona młodzież do pracy na rzecz zrównoważonego społeczeństwa?
- Czy dana metoda jest odpowiednia dla mojej grupy docelowej? Czy jest dostosowana do jej potrzeb? Czy będzie dla niej ciekawa i angażująca?
- Czy poszczególne metody odnoszą się do różnych obszarów związanych z uczeniem się: poznawczego, emocjonalnego i behawioralnego?
- Czy mam potrzebne zasoby (czas, materiały, doświadczenie)?
W „Pomysłodzielni” można wyszukać metody prowadzenia zajęć na temat zrównoważanego rozwoju, wpisując hasło EZR. Można też dodać własną sprawdzoną metodę (p. zakładka „Prześlij metodę”).
Inne polecane bazy metod w języku polskim:
- e-globalna,
- Centrum Edukacji Obywatelskiej CEO,
- podręcznik i materiały uzupełniające na temat edukacji na rzecz transformacji społeczno-ekologicznej,
- materiały edukacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej.
Polecane bazy metod w języku niemieckim.