Czcionka
de

Ogólnie o zrównoważonym rozwoju


Photo by Jarod Carruthers / CC BY

Eko-trendsetterzy

„Kupuję sok jabłkowy, bo jabłka rosną w Niemczech i nie muszą być transportowane przez cały świat, tak jak pomarańcze“ – to jedno z wielu postanowień uczestników projektu, którzy wcielili w życie zasady zrównoważonego rozwoju i zmienianie świata zaczęli od samych siebie.

Czytaj więcej

Jutro gramy dalej

Jakie jest moje stanowisko w dziedzinie globalnych zależności, w jaki sposób wpływają one na mnie i jakie są moje możliwości działania? Takimi kwestiami zajmowali się w sposób praktyczny uczestnicy projektu na przykładzie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbyły się między innymi we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Świadoma teraźniejszość – świadoma przyszłość

Co ja mogę zrobić na rzecz zrównoważonego rozwoju w moim codziennym życiu? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy tego dwuczęściowego projektu: analizowali swój własny przebieg dnia i swoje otoczenie, krytycznie przyglądali się relacjom medialnym związanym z tematem oraz swojemu zachowaniu konsumpcyjnemu oraz porównywali sytuację w swoich krajach.

Czytaj więcej

Nie tylko jedna kropla w oceanie

W tematycznych i kreatywnych warsztatach oraz podczas wyprawy naukowej chodziło o pozyskanie doświadczeń, uwrażliwienie i wspólne poszukanie alternatywnych możliwości działania. Dla wielu młodych osób wyjazd za granicę i spotkanie z rówieśnikami z innych krajów był czymś nowym, a komunikacja ponad barierami językowymi stała się kolejnym wzbogacającym doświadczeniem.

Czytaj więcej

ScoutNet – Jak doświadczyć i przyczynić się do upowszechniania zrównoważonego rozwoju

Czym są dokładnie Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ? Dlaczego konferencje klimatyczne są takie trudne? Jak sprawić, by nasze organizacje działały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju? To były trzy z wielu pytań, którymi zajmowało się 30 harcerek i harcerzy z Polski, Niemiec oraz Holandii. Celem projektu ScoutNet było zapoznanie młodych liderów i liderek organizacji młodzieżowych ze zrównoważonym rozwojem, nadanie własnej pracy bardziej zrównoważonego charakteru i dalszy rozwój partnerstwa między trzema krajami.