Czcionka
de

Czy goryle potrzebują komórki?


Photo by Stefan Gara / CC BY

Za pomocą starych telefonów komórkowych ratujemy goryle

Komórki, smartfony & Co. – przedmioty bez których nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia, stały się dla uczestników projektu punktem wyjścia do rozmowy o zrównoważonym rozwoju. Używany do ich produkcji koltan zaprowadził ich do Konga – jednego z nielicznych krajów, w których występuje ten rzadki surowiec. Młodzi ludzie oceniali wpływ wydobycia koltanu na środowisko, w którym żyją zagrożone wyginięciem goryle, przyglądali się warunkom pracy okolicznej ludności, szukali możliwości recyclingu tego cennego surowca naturalnego, a także analizowali własne zachowania konsumenckie. Uczestnicy z dwóch krajów pracowali wspólnie nie tylko podczas dwóch spotkań projektowych, ale również przed, między i po ich zakończeniu: poszukiwali informacji i opracowywali zdobytą wiedzę. Zorganizowali także zbiórkę telefonów komórkowych, którą nagłaśniali podczas spotkań informacyjnych w swoim środowisku. Poprzez swoją akcję włączyli się w inicjatywę Towarzystwa Zoologicznego we Frankfurcie (Zoologische Gesellschaft Frankfurt, ZGS).

Kategoria
wymiana szkolna / wymiana zawodowa

Liczba uczestników
31

Wiek uczestników
16 – 24

Czas trwania
6 dni (PL) + 6 dni (D)

Miejsca
Lubliniec, województwo śląskie, Polska
Bad Nauheim, Hesja, Niemcy

Partnerzy
PL: Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, Lubliniec
D: Berufliche Schulen am Gradierwerk (Szkoły Zawodowe am Gradierwerk), Bad Nauheim

Kontakt
Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza
Berufliche Schulen am Gradierwerk

Głosy uczestników
Mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w codziennych sytuacjach życiowych. Za nami niezapomniane chwile i dużo wspomnień. Bardzo zżyliśmy się ze sobą i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne spotkanie, które będzie miało miejsce we wrześniu w Niemczech.

Moim zdaniem należy wprowadzić do programu szkolnego projekt lub przedmiot ‚zrównoważony rozwój‘. Wprawdzie mówi się, że zrównoważony rozwój to postawa życiowa, ale wielu ludzi nie wie, co oznacza to pojęcie.